Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

TRABİS

.tr uzantılı alan adı işlemleri, 23 Mart 2020 tarihi itibari ile Nic.TR’nin kapanış süreci sonrasında kayıt operatörleri aracılığı ile yapılmaya başlanmıştır.

Bu süreç içerisinde ODTÜ Geliştirme Vakfı tarafından kayıt operatörü olarak kurulan METUnic, Aralık 2019 tarihi itibariyle ODTÜ deneyimi ve bilgi birikimini siz değerli kullanıcılarımıza ulaştırma ve nitelikli hizmet sunma amacıyla faaliyet vermeye başlamıştır.

METUnic olarak, Nic.TR’nin kapanış sürecinde göstermiş olduğumuz hassasiyet ve özene TRABİS süreç ve uygulamalarında da kullanıcı memmuniyeti odaklı hizmet anlayışımız ile devam edeceğiz.

TRABİS geçişinin hem siz kullanıcılarımız hem de biz kayıt kuruluşları için profesyonel ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi adına geliştirme ve iyileştirme çalışmalarımız devam etmektedir.

Geçiş sürecinde, doğru ve yeterli bilgiye sahip olunabilmesi açısından aşağıdaki açıklamaları incelemenizi rica ederiz.

İncelemenizin ardından, aklınıza takılan her türlü soruya yanıt bulmak için destek kanallarımız üzerinden bize ulaşabilir ve web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

TRABİS Nedir?

Kısaltması TRABİS olan .tr Ağ Bilgi Sistemi, “.tr” uzantılı alan adı sistemi ve veri tabanının yönetilmesi, işletilmesi süreçlerini kapsayan bir sistemdir. Sistem ile ilgili rehberlik (whois), güncelleme (DNS, sahip ve sorumlu bilgisi, yenileme), anlık tahsis işlemlerinin güvenli ve sürekli olarak devam etmesini sağlar.

Önceden Nic.TR tarafından yürütülen bu işlemler, TRABİS’in faaliyete geçmesi ile BTK yönetiminde olacaktır. Ancak, TRABİS’in son kullanıcıya doğrudan hizmet vermemesi sebebiyle .tr uzantılı alan adları ile ilgili işlemlerinizi akredite kayıt kuruluşları üzerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Nic.TR’nin kapanma sürecinde herhangi bir kayıt kuruluşuna aktarılmamış olan alan adlarının tamamı TRABİS’e geçirilecektir.

TRABİS SÜRECİNDE ALAN ADI İŞLEMLERİ

Tahsis

TRABİS geçişi ile alan adı tahsisi işlemlerinin tamamı kayıt kuruluşları aracılığı ile gerçekleştirilecektir. Tahsis işlemine ait işleyiş ve kurallar henüz tamamen netleşmemiş olup, BTK’dan gelecek açıklamanın ardından siz kullanıcılarımıza tüm detaylar aktarılacaktır.

TRABİS’in faaliyete alınması ile internet alan adı uzantıları arasında en popüler olan .com.tr, .net.tr ve .org.tr uzantılı alan adları başta olmak üzere, gen.tr, biz.tr, tv.tr, web.tr, info.tr, bbs.tr, tel.tr ve name.tr uzantılı alan adları için herhangi bir belge sunulmaksızın, ilk gelen alır kuralına göre tahsis işlemi gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

gov.tr, edu,tr, bel.tr, k12.tr, av.tr, dr.tr, pol.tr ve tsk.tr uzantılı alan adları ise prosedürde herhangi bir değişiklik olmaksızın, gerekli belgelerin ibraz edilmesi durumunda tahsis edilebilir olacaktır.

Satış

Alan adı satışı ve kiralanması Nic.TR süreçlerinde yasaklı bir uygulamadır. Ancak TRABİS’in devreye alınması ile alan adlarının satış ve kiralanmasının önü açılmaktadır.

TRABİS kapsamında, alan adı satış işlemleri sürecin devreye alınmasını takip eden 3 yılınsonunda başlayacak olup, kayıt kuruluşlarının hizmetleri aracılığı ile satış işlemi gerçekleştirmek mümkün olacaktır. Satış ve kiralamaya ait süreçler hakkında yapılacak duyuru ve açıklamalar, kullanıcılarımızla ayrıca detaylı olarak paylaşılacaktır.

Devir

Alan adı devri, Nic.TR süreçlerinde Sahip Değişikliği olarak uygulanmaktaydı. Ancak, TRABİS ile Devir olarak yapılacak olan bu işlem, aşağıda sıralanan belgelerden herhangi birinin mevcut olması durumunda gerçekleştirilecektir.

  • Gaiplik Karinesi
  • Şirket Birleşme/Devralma Belgeleri
  • Marka/Patent Devri Belgeleri
  • Fikir/Sanat Eserleri ile İlgili Hakların Devrini İspat Eden Belge

Devir işlemine ait süreçler hakkında yapılacak duyuru ve açıklamalar, kullanıcılarımızla ayrıca detaylı olarak paylaşılacaktır.

.tr uzantısı

Birinci seviye alan adı uzantısı olan “.tr”, şu an için tahsise kapalıdır.

ornek.tr”

Ancak, TRABİS’in devreye alınmasını takip eden 1 yılın sonunda .tr uzantısının tahsisine başlanacaktır.

Nazlıcan Yamankurt – METUnic – Kasım 2021

Daha Fazla İçerik

ALAN ADI

.ORG Impact Awards 2024: Topluluğunuz İçin Bir Fırsat!

Topluluklarına anlamlı katkılarda bulunan bireyleri ve kuruluşları tanımak ve ödüllendirmek için düzenlenen prestijli .ORG Impact Awards 2024 başvuruları başladı! Bu global ödül programı, .ORG alan

Popüler Yazılar

3. Kategori Başvuru Süresi Uzatıldı!

TRABİS, 14 Mayıs 2024 tarihinde 3. Kategori alan adı sahipleri için “.TR” başvuru süresinin 7 Ağustos 2024‘e kadar uzatıldığını duyurdu. 3. Kategori Nedir? “.TR Geçiş