“A.TR” Dönemi Başlıyor: Türkiye’nin Dijital Kimliğinde Yeni Bir Adım

Paylaş

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

14 Eylül 2022 tarihinde com.tr, org.tr ve net.tr gibi uzantıların belgesiz tahsis edilmeye başlanmasının ardından “a.tr” (örn: metunic.tr , google.tr , turkiye.tr) yapısındaki alan adlarının ne zaman ve nasıl tahsis edileceği merakla beklenmekteydi. İnternet Alan Adları Tebliği’nin 27. ve 29. maddesinde geçen, “a.tr” yapısındaki alan adlarının tahsisinin, 14 Eylül 2023 tarihinde başlayacağı TRABİS tarafından duyuruldu.

“a.tr” Geçiş süreci olarak adlandırabileceğimiz, bu yeni dönem yaklaşık 9 aylık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu geçiş süreci, TRABİS tarafından 3 kategoride ele alınarak planlanmıştır. “a.tr” alan adlarının tahsisi, hak sahiplerine tanınan öncelikler çerçevesinde bu 3 kategoride değerlendirilecektir.

  • 14 Eylül 2023’te başvuru süreci başlayan 1. Kategori’de ilk olarak kamu kurumlarına ait alan adlarının(gov.tr, edu.tr, tsk.tr, bel.tr, pol.tr, k12.tr) “a.tr” karşılıkları tahsis edilmeye başlanmıştır.
  • Kasım 2023’te başlaması planlanan 2. Kategori başvuru süreçlerinde ise TRABİS tarafından belirlenen kriterlere uyan org.tr uzantılı alan adı sahiplerinin “a.tr” tahsisine öncelik verilecektir.
  • Şubat 2024’te başlaması planlanan 3. Kategoride ise mevcut durumda com.tr, net.tr, org.tr ve diğer .tr uzantılarında alan adları bulunan kişi ve kurumlara öncelik verilmesi beklenmektedir.

Yukarıda listelenen 3 kategoride “a.tr” yapısındaki alan adı tahsis işlemleri tamamlandıktan sonra, boşta kalan “a.tr” alan adları “ilk gelen ilk alır” prensibi ile tahsise açılacaktır. TRABİS tarafından beyan edilen süreler göz önünde bulundurulduğunda boşta kalan alan adlarının tahsis sürecinin Haziran 2024’ten sonra ve 2024 yılı içerisinde gerçekleşmesi beklenmektedir.

Yerel kimlik oluşturmak, marka tanıtımı yapmak, arama motorlarında öne çıkmak ve rekabet avantajı elde etmek için bu yeni dönemi yakından takip etmek ve zamanında adım atmak büyük önem taşımaktadır. Kategorilere ait başvuru süreçleri ve talep edilecek belgeler daha sonraki blog yazılarımızda ve bilgilendirmelerimizde detaylı olarak anlatılacaktır.

Daha Fazla İçerik

ALAN ADI

ICANN81 İstanbul’da!

ICANN81 Yıllık Genel Kurul Toplantısı’nın 9-14 Kasım 2024 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek olmasının heyecanını sizinle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz! ICANN tarafından resmi olarak yayınlanan bilgiye göre,

ALAN ADI

Alan Adı Tarihine Genel Bir Bakış

İnternet, günümüzde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi ve bu dijital dünyanın kapılarını açan en önemli unsurlardan biri de alan adlarıdır. Bu küçük, anlamlı adresler,